Farma Highland (Highland)
OFFLINE

Farma Highland (Highland)

0
1755
Farma Highland (Highland)
...
Highland
celoročně
z farmy
ano
Farma Highland
Horská Kvilda 68
Vimperk
Jihočeský kraj
38501
Česká republika
+420 602 277 650
+420 602 277 650
-

Ekologická farma Highland Horská Kvilda

Nabízíme prodej hovězího masa z vlastních kusů skotu, poražených na licencovaných jatkách.

O nás

Jsme rodinná farma ekologicky hospodařící v dodnes zachovalém překrásném horském prostředí NP a CHKO Šumava (dle zákona na ochranu přírody 114/92Sb a dle zásad ekologického zemědělství).

Výměra pozemků, na nichž se hospodaří je 69,73 ha. Z toho je 50,73 ha plocha která slouží k výrobě krmiva pro zvířata přes zimu. Zbytek jsou pastviny a ostatní plochy spadající pod hospodaření dle speciálního managementu. Na všech pozemcích jsou trvalé travní porosty – využívané buď k sklizni sena nebo pastevně. Používáme jen organické hnojivo vyprodukované zvířaty. Na pozemcích realizujeme protierozní opatření, hospodaříme v rámci ochrany krajinné zeleně a květnatých luk. V současné době chováme 22 ks skotu (z toho je jeden plemenný býk a 4 telata) bez tržní produkce mléka. Zvířata jsou chována přirozeným způsobem chovu, celoročně v pastevních areálech. Mají celodenní přístup k napajedlům s tekoucí vodou.

Plemeno Highland

Highland, neboli skotský náhorní skot, pochází z oblastí severozápadní skotské vysočiny a centrálního Skotska. Toto plemeno se dnes může také nazývat genovou rezervou, protože nebylo vystaveno žádným moderním selekčním postupům, které byly uplatňovány v chovu skotu od 19. století. Tvrdé podmínky, skromná pastva i celoroční pohyb ve volné přírodě příznivě ovlivnily konstituci a zdraví tohoto skotu, který získal neobyčejnou odolnost a otužilost. Plemeno highland má takové vlastnosti, které odpovídají dnešním požadavkům na chov v souladu s přírodou, na péči o krajinu, ochranu zvířat a především na zdravé a chutné potraviny. Je to nesmírně tvrdé a odolné plemeno, kterému se daří i v horších klimatických podmínkách, z čehož vyplývá, že chov by měl být situován celoročně venku a bez zvláštních nároků na ustájení, což platí i pro křížence s tímto plemenem. Za čistokrevná jsou považována pouze zvířata bez jakéhokoliv podílu krve jiného plemene. Z takovýchto zvířat jsou v rámci bonitací vybírány matky pro produkci plemenných býčků, které jsou zároveň hlavní základnou pro produkci kvalitního plemenného materiálu pro chovy v ČR. Charakteristické vlastnosti plemene highland jsou tvrdost, nenáročnost a dlouhověkost, snadný průběh porodu, velmi klidná povaha a vynikající mateřské vlastnosti. Zvláště ceněná vlastnost je vynikající pastevní schopnost i na velmi extenzivních porostech. Jedná se o pozdně dospívající plemeno.

První plemenná kniha vznikla až po požáru v muzeu Highland and Agricultural Society v Edinburghu v roce 1884. Jak již bylo naznačeno, žádné podstatné šlechtění nebylo nikdy u tohoto plemene zahájeno, ale i přesto nastala po roce 1950 velká expanze tohoto plemene do zahraničí. V současné době jsou největší populace v USA, Kanadě, Austrálii i v Evropě – zejména v SRN, Rakousku, Dánsku a dalších severských zemích.

Do České republiky byly umožněny první dovozy až po roce 1991 a to na farmu v Branišově. Jednalo se o dovoz velmi typických zvířat se země původu – Skotska. Další dovozy následovaly ze zemí jako SRN, Rakousko, Francie a Švýcarsko. Po vzniku naší Plemenné knihy ČSCHMS nastal rozvoj chovu skotského náhorního plemene i u nás. Výsledky v KUMP jsou srovnatelné se zemí původu. Rovněž se u nás začíná rozvíjet široká škála zbarvení, které toto plemeno nabízí.

ČlánekKategorieVytvořeno
Tento uživatel nemá žádné články.
TitulekKategorieVytvořeno
Tento uživatel nemá žádný blog.
2016/07/25
-
-

Mapa