Přijďte navštívit naše Farmářské trhy v Trutnově - Poříčí, které se konají každou sobotu od 7:00 do 11:00.

Více...
 

Rádi bychom Vám představili nový ceník masa, který je rozšířen o podrobnější rozpis zadních partií...

Více...
 

Prodej hovězího masa z Plzeňského kraje plánujeme na čtvrtek 28. února. Bližší informace na www.farmaborek.cz 

Více...
 

dovolujeme si Vám nabídnout vyzrálé hovězí maso skutečně prémiové kvality. Bližší informace v přiloženém dokumentu.

Více...
 

Až půjdete o víkendu na tetínské vyhlídky, stavte se v našem FARM SHOPU na zámku. Od února 2019 rozšiřujeme prodejní den na sobotu...

Více...
 

Připravujeme pro Vás balíčky 10 kg z bio hovězího masa od nás z farmy. Budou parádně vyzrálé, vakuově balené, ...  

Více...
 

Čerstvé hovězí maso prodáváme ve čtvrtek 10. ledna 2019 na Tetíně - zámek - The Farm shop 12 - 17 hod. a  v úterý 15. ledna 2019 v Berouně...

Více...
 

V nabídce naší farmy naleznete hovězí maso ze skotského plemene highland a domácí produkty nejen z hovězího masa...

Více...
 

Udělejte radost svým blízkým a věnujte jim dárkový poukaz na odběr hovězího masa a našich dalších výrobků v hodnotě...

Více...
 

Vánoce už ťukají na dveře a my Vám nabízíme naše HOVĚZÍ v BIO kvalitě. Objednávky přijímáme do 14.12.!

Více...
 

Vánoce se blíží a my Vám nabízíme 3 kg baliček 200 Kč/kg obsahovat bude od každé partie kousek...

Více...
 

Recepty z hovězího masa "běží" na televizní stanici b-tv v pořadu FOOD & DRINKS každý den v hodinovém bloku od 18:30 hod.

Více...
 

 Asi všem, kdo mají rádi uzeniny a maso se začátkem srpna, kdy světová zdravotnická organizace (WHO) vydala zprávu o škodlivosti těchto potravin převrátil svět naruby. Ale buďte v klidu; organizace, která má hlavně dělat osvětu, se pouze zachovala hodně hloupě. Shrnula všechno do jednoho pytle bez vysvětlení a bez argumentace. Kdoví, jestli navíc není její výzkum postaven na stejných údajích, na základě kterých před desítkami let kdosi vědecky potvrdil, že ve špenátu je hodně železa a chudokrevné děti pak pojídaly zeleninu, která, jak se nakonec zjistilo, má v sobě stejně železa, jako kdeco.

 

Asi se shodneme, že všeho moc škodí. Tedy jistě i uzenin. My v Mitrově jsme ale z aktuální debaty tak trochu vyděšeni. Proč? WHO všechny uzenáře označila málem za vrahy, což vyvolalo absurdní situaci: do mediální přestřelky se zapojili i velkovýrobci, sami se postavili po bok menších výrobců a začali hlasitě mluvit „jménem všech nás, uzenářů“. A nějak se stalo, že nás menších se nikdo na nic nezeptal a vypadá to, jako by v této debatě pro nás ani nebylo místo… Není přitom většího rozdílu než mezi drobnými poctivými řezníky a velkovýrobci potravin….I proto se alespoň zde pokusíme vysvětlit, proč si myslíme, že mezi hruškou a jablkem je rozdíl.

Na otázku  z titulku článku rovnou odpovídáme: NE! Nepoužíváme žádné chemikálie ani rychlosůl! Ale víme, že řada i malých uzenářů ji používá jako základ, bez kterého to nejde. Když jsme před 4 lety rozjížděli výrobu masných výrobků z vlastních zvířat, 9 z 10 řezníků nám tvrdilo, že bez rychlosoli nelze uzeninu vyrobit.

 

Co je to rychlosůl?

Podle názvu jde o sůl, tj o něco, co používáme denně, a tak asi podvědomě tušíme, že to není nezdravé. Omyl. Rychlosůl totiž obsahuje dusitan sodný (E250), což je sodná sůl kyseliny dusité, nažloutlá krystalická látka, která dodává potravinám uzenou chuť, reaguje s molekulami myoglobinu, a tak dodává i krvavě červenou barvu, výrobek chrání před bakterií Clostridium Botulinum a zabraňuje oxidaci tuků a tím prodlužuje i jejich trvanlivost. Je to takový malý uzenářský zázrak:

 

  • barví maso do červena
  • konzervuje
  • zlepšuje pojivost
  • zvýrazňuje chuť
  •  

A proč ji tedy nepoužíváme v Mitrově?

Důvod je prozaický, chceme totiž vyrábět potraviny chutné, ale také a především zdraví neškodlivé! Dusitany totiž v kombinaci s přírodními látkami obsaženými v surovinách (aminy) vytvářejí nitrosaminy a to jsou silné rakovinotvorné látky. Tyto látky se nevytvářejí jen při smažení, ale dokonce i při skladování uzenin a v lidském žaludku. Nutno dodat, že tyto jedy se vyskytují také například v tmavém pivě, ale i v dlouho skladované zelenině a ovoci, jednu z nejvyšších koncentrací zjistily potravinářské kontroly například v již zmíněném “na železo bohatém” špenátu.

 

Polyfosfáty

Připusťme, že se rychlosůl používá ve výrobcích z důvodů technologických. Existuje ale ještě jeden důvod, proč chemii do potravin přidat: vydělat balík! Další hojně používanou chemikálií jsou polyfosfáty. Jejich úkol je zadržet ve výrobku vodu, zvýšit jeho hmotnost a tím pádem udělat všem babičkám radost, jak levná je šunka pro vnoučata ze supermarketu. Ale i tento zázrak má své úskalí! Polyfosfáty z těla agresivním způsobem odebírají vápník, starším lidem způsobí osteoporózu, těhotným ohrozí vývoj plodu a dětem způsobí růstové problémy. I v tomto případě je zajímavé, jak odborná veřejnost pracuje. Místo, aby se tyto látky v potravinách označovaly a hledaly, řeší se pouze, jestli je ve špekáčku dost masa. A prášky proti odvápnění se prodávají vesele dál, aniž by si populace uvědomovala, proč najednou máme všichni řídké kosti.

 

Zdravé uzeniny

Mitrovské uzeniny jsou bez jakýchkoli pochybností zdravější, než běžné uzeniny na trhu. Nejen, že je nešidíme přidáváním pilin, mouky, rozemletých kostí, tukem a kůžemi (ano, to vše někteří uzenáři do výrobků opravdu dávají), ale především nepoužíváme vůbec žádnou chemii. Není snadné obstát v konkurenci zejména cenově, ale my věříme, že existuje hodně zákazníků, kteří chtějí jíst zdravě! A nás vyhledávání starých receptů a experimenty s masnými výrobky baví natolik, že jistě budete mít co ochutnat.

 

Čtěte dále: Výroba uzenin bez rychlosoli! – Mitrovsky Angus