Aktuálně nabízíme odběr hovězího masa býka 50% wagyu a 50% masný seimentál. Bližší informace naleznete níže...

Více...
 

Ve zracím boxu už dozrává další masíčko a ve dnech 23. - 25. 4. plánujeme rozvoz, termíny a rozpis naleznete níže...

Více...
 

Hovězí maso vám dovezeme od pondělí do pátku mezi 17-19 hodinou. Zavážíme v okruhu 50-100 km v závislosti na aktuální vytíženosti.

Více...
 

Balíčky hovězího masa na Velikonoce z Plzeňského kraje budou k prodeji 29.3. Více info na www.farmaborek.cz

Více...
 

 

My v Mitrovsky Angus odchováváme, krmíme a zpracováváme taková zvířata, abychom vám nabídli maso vhodné k opravdové přípravě steaku ze všech možných partií, maso vyzrálé, šťavnaté a plné přirozené chuti!

 

Kuchař musí umět!

Steaky jsou pokrm, který vzniká několik let pečlivé práce farmáře, řezníka a za několik málo minut může veškeré jejich úsilí zcela zmařit kuchař. Pokud steak vytáhne z ledničky, posolí, okoření a pleskne jej na pánev, je na dobré cestě vytvořit večeři svému psovi. Než se dostaneme k samotnému návodu na přípravu T-Bone, pojďme si říct, kde jsou hlavní chyby kuchařů:

 

- maso musí být před vložením na pánev nebo gril (nebo plech) ohřáté na pokojovou teplotu i uvnitř, což u silnějšího řezu může po vytažení z ledničky trvat i celý den!

- grilování nesmí začínat prudkým ohřevem a následným pomalým dopékáním (zlozvyk české kuchyně), ale přesně naopak, vždy na začátku pomalu a potom rychle!

- po vytažení z grilu se musí teploty a šťávy v mase rozležet, neřežte do steaku ihned po vytažení z grilu, dejte mu 10 minut čas!

 

Jistě existuje mnoho dalších typických zlozvyků, ale stejně tak existuje mnoho cest, jak to udělat správně. Tak tedy jak správně?

- Steak nechat ještě ve vakuovém balení skutečně celý den ohřát, poté vytáhnout, potřít olejem, posolit opepřit a dát na gril cca 220 °C rozehřátý a z každé strany 3 minuty na medium ogrilovat (nejste-li profík, použijte stopky)

- maso můžete ve vakuu ohřát v teplé vodě kole 55 °C, tím proces ohřátí zkrátíte na 10 minut, poté necháte na talířku potřené olejem odpočinout (vyrovnat teploty) a dále stejně jako v minulé variantě, nebo dáte na pánev rozehřátou rovněž na 200 – 220 °C a navíc, můžete přikrýt pokličkou. Opět ale 3+3 minuty, respektive, silnější a větší steak z první strany 4, ale rozhodně ne víc než 5 a z druhé vždy 3.

- jste-li vybaveni troubou s teplotní sondou, můžete po přípravě masa některým z výše popsaných způsobů pracovat dle návodu výrobce a sondu nastavit na požadovanou teplotu vnitřku steaku – pro medium je to 60 °C

- opravdovým laikům pak doporučuji přípravu steaku na kontaktním grilu, rozpáleném na 230 °C. Medium steak standardní velikosti kolem 300 g připravíte za přesně 2 minuty a ostatní stupně propečení pak vždy o 20 vteřin méně nebo více.

 

T-Bone v Mitrovsky Restaurant

Když si v restauraci v Mitrově objednáte T-Bone odehrává se v kuchyni přibližně následující akce:

- steak ve vakuu ponoříme do ohřívací nádoby, kde je voda o teplotě 56 °C na 10 min, aby se prohřála i kost

- následně steak vybalíme na talířek, potřeme obě strany jemně máslem a necháme 10 minut ležet

- obě strany posolíme a opepříme

- vložíme na pánev předehřátou na 230 °C a zakryjeme pokličkou

- po přesně 3 minutách steak otočíme, měřidlem zkontrolujeme teplotu

- po dalších 3 minutách odstraníme pokličku a steak položíme na kost (všechny T-Bone steaky řežeme tak, aby mohly stát na kosti, pokud nestojí přesně, poklička poslouží jako opěrka)

 

T-bone steak získal svůj název podle hřbetní kosti ve tvaru písmene T, která protíná dva svaly – pravou svíčkovou a nízký roštěnec. Jedná se tedy v podstatě o dva steaky vysoké kvality v jednom. Měl by vážit nejméně 400 gramů a chuť steaku dobře vynikne grilováním.